maj 10 2004

NARKOMANIA


Komentarze: 6

Martwić się, czy cieszyć. Nastolatki czytują o narkomanii 2004-01-13 10:03:15

Polskie nastolatki chętnie sięgają po powieści poświęcone narkomanii, a do ich ulubionych książek należą Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek i My, dzieci z dworca Zoo Christianne F. - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Na liście najpopularniejszych wśród ankietowanych autorów Rosiek zajmuje trzecie miejsce, na czwartym znajduje się Christianne F. To zdumiewające, zważywszy fakt, że wyżej są tylko Tolkien i Joanne K. Rowling!

Ankietę przeprowadzono w połowie maja 2003 r. na reprezentatywnej próbie gimnazjalistów z losowo dobranych 70 szkół z całej Polski.

Obok tych tytułów gimnazjaliści wspomnieli jeszcze Ćpuna Mervina Burglessa, Herę moją miłość Anny Onichimowskiej, Heroinę Tomasza Piątka, Narkomankę Józefa Stompa i Stokrotkę Jana P. Krasnodębskiego.

Czy oznacza to, że młodzi ludzie interesują się taką tematyką, gdyż chcą ustrzec się przed zagrożeniem, czy przeciwnie: poszukują słów dla nazwania własnego świata? Czy ciekawi ich to, czego nigdy nie spróbują, czy też potrzeba im narkotykowego "etosu", swoistej legendy?

- Również na liście książek, które ankietowani polecają swoim rówieśnikom, literatura o uzależnieniu lokuje się wysoko, zaraz po fantasy, powieściach przygodowych i niektórych lekturach, jak Kamienie na szaniec - mówi autorka badań socjologicznych Zofia Zasacka z Instytutu Książki i Czytelnictwa. - Młodzi potrzebują wskazówek, jak żyć, argumentują, że powieści dotyczące narkotyków dają przestrogę i, podobnie jak książki Paulo Coelho, pomagają rozwiązywać problemy.

Najpoczytniejsi autorzy wśród piętnastolatków to:

1. J.R.R. Tolkien 2. Joanne K. Rowling 3. Barbara Rosiek 4. Christianne F. 5. Krystyna Siesicka 6. Małgorzata Musierowicz 7. Andrzej Sapkowski 8. Marta Fox 9. Stephen King 10. Henryk Sienkiewicz

marta_15 : :
johnny
02 sierpnia 2010, 08:08
consider the price tag a little high because
Agnieszka1055
31 grudnia 2009, 12:34
Podobno żyjemy w ciekawych czasach, które jednak powodują, że przestajemy nadążać za własnym życiem. Coraz częściej czujemy się zagubieni, wpadamy w depresję, przestajemy panować nad nerwami, poddajemy się frustracji. Szukamy sposobu na rozładowanie napięcia, odnalezienie sensu życia, naprawienie zaburzonych więzi partnerskich lub po prostu odczuwania zwykłej ludzkiej radości.Czasem sami odkrywamy, ze jest nam źle. Nie potrafimy niczym się cieszyć. Odczuwamy dyskomfort psychiczny. Nie umiemy poradzić sobie z codziennymi sprawami, z rolą matki lub ojca, szefa lub partnera. Zazwyczaj nasze odczucia pokazują, że jest coś do uzdrowienia. Najczęściej jakiś stary chory wzorzec, który tkwi w nas od dzieciństwa. To jest ten moment, kiedy warto poddać się odpowiedniej terapii.Terapii duchowej.Napisz a dowiesz się więcej :) gg 8099396
barbara.rosiek
28 stycznia 2009, 07:32
dopalacze to granda ale po co az tak sie ekscytowac,kiedy kluby sportowe reklamuja piwo-najlepszy"narkoty" a pseudo farmaceuci srodki przeciwbolowe.a o tym-wielkie milczenie...basia
barbara.rosiek
16 stycznia 2009, 21:33
dobrze,zePamietnik jest lektura,drodzy nauczyciele nie oburzjcie sie,to znak czsu xxl wieku,basia
NATALIA / BarBara
10 maja 2004, 20:27
ja tez tego typu ksiazki czytuje :] pozdrowiam
10 maja 2004, 17:27
To ja rekomenduje ksiazke \"Narkotyki. Mity i rzeczywistosc\" (autora nie pamietam bo wieki temu to czytalem). Kotanski dal jej pozytywna recenzje na okladce ale potem zostala ona wykleta przez srodowisko ludzi od terapii uzaleznien jako szkodliwa. Nie dziwie sie.. jest zbyt obiektywna i obala pewne stereotypy, to tzw fachowa literatura oparta na badniach etc. Mlodziezy nie polecam bo jej lektura grozi rozecpaniem, a uzywki sa dla doroslych i to tych bez sklonnosci do nalogow.

Dodaj komentarz